Otthoni idősgondozás

 

Otthoni idősgondozás

Az UNITARCOOP Alapítvány rövid ismertetője

„Nem egy másért, hanem egymásért”

Napjaink egyik legfontosabb társadalmi problémája a lakosság elöregedése, s vele egyidőben az idős emberek elmagányosodása, a különböző közösségektől való elszigetelődése. Az elmagányosodás egyik okaként megemlíthetjük azt a tényt, hogy az idős emberek hozzátartozói, gyerekei, a fiatalabb generáció az idős személy lakóhelyétől távol vállalnak munkát, sok esetben külföldön, a jobb megélhetőség reményében. Többek között ezeknek a szociális problémáknak az enyhítésére vállalkozik a marosvásárhelyi székhelyű Unitárcoop Alapítvány, amely kulturális és szociális programjaival igyekszik anyagilag és lelkileg támogatni az egyedülmaradt, kisnyugdíjas idős személyeket.  
Szociális szolgáltatásaink fizikai ellátásból és mentális gondozásból állnak. Élelmiszer-és tisztítószerből álló csomagokat osztunk, otthonukban segítünk a rászorultaknak, orvosi segédeszközöket kölcsönzünk számukra, hozzásegítjük a szociális törvények adta lehetőségek megszerzéséhez. 
Az otthoni segítségnyújtás olyan gondozási forma, amelynek keretében az igénybe vevő önálló életvitelének fenntartását – szükségleteinek megfelelően – saját lakókörnyezetében biztosítja a segítő. Házi segítségnyújtásban azon idős  személyek részesülnek, akik:

  • időskorúak és otthonukban önmaguk ellátására saját erejükből részben vagy teljesen képtelenek és nincs hozzátartozójuk, aki gondoskodhatna róluk.
  • olyan rászoruló személyek, akik egészségi állapotuk miatt ezt az ellátási formát igénylik. 

 A gondozás során, a szociális gondozó vagy az önkéntes segítséget nyújt ahhoz, hogy az ellátást igénybe vevő fizikai, mentális, szociális szükséglete a saját környezetében, életkorának, élethelyzetének és egészségi állapotának megfelelően, a meglévő képességeinek fenntartásával, felhasználásával, fejlesztésével biztosított legyen.
Ez a szolgáltatás a következő tevékenységeket foglalja magában: takarítás, ágyneműk és ruhák mosása, bevásárlás, főzés, orvoshoz kísérés, gyógyszerek kiváltása, számlák kifizetése, kulturális eseményekre való elkísérés. 
Ezeket a feladatokat szakemberek (szociális munkás-mentálhigiénés szakember és szociális gondozó) valamint segítőkész, tapasztalt önkéntesek végzik.